- A + A
Elverişli Kış Turizmi Olanakları

2.634 metrelik Bayraktepe (Cıbıltepe) yamaçlarına konumlanan Sarıkamış Kayak Merkezi, uzun pisti, nitelikli konaklama tesisleri, çığ tehlikesini önleyen doğal sarıçam ormanları ve Alplerin dışında sadece bu bölgede görülen iri taneli kristal kar kalitesiyle kayak severlere hizmet vermektedir. Yılın büyük bir bölümü güneşli geçmesine rağmen, kar ilk yağdığı günkü özelliğini kaybetmeden yerde kalmaktadır. Ülkemizin en önemli kayak merkezleri arasında özel bir yeri olan Sarıkamış’ta kayak şampiyonaları, Kış Oyunları, off-road yarışları da düzenlenmektedir. Kayak sezonu mevsim şartlarına bağlı olarak değişiklikler göstermekle birlikte Sarıkamış her yıl 15 Kasım-15 Nisan tarihleri arasında kayak severleri ağırlamaktadır. Kar kalınlığının ortalama bir metreye ulaştığı pistlerde Alp disiplini ve Kuzey disiplini kayak yapılabildiği gibi, tur kayağı ve kızaklı geziler için de parkurlar bulunmaktadır. Sarıkamış’ta Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescillenen 5 kilometrelik bir ‘Cross Country’ pisti vardır. Ayrıca Türkiye’de tek olan Dağ Kızağı pistinin inşası tamamlanarak kullanıma hazır hale getirilmiştir.

Bayraktepe’deki kayak alanları, 2.200 metrelerden 2.900’lere yükselen bir platoda yer almaktadır. Dokuza ulaşan pistlerin toplam uzunluğu 25 kilometredir. İki etaplı olan pistlerin en uzunu ise 3.500 metredir.

Zirveden birinci etaba kadar 5, buradan aşağıya doğru ise 2 pist yer almaktadır. Ek olarak zirveden Karanlıkdere’ye 2 pist inmektedir. Ayrıca bu bölgede 200 metrelik bir snowboard pisti bulunmaktadır. Birinci etaptaki 2.400 metrelik parkur yeni başlayanlar için hazırlanmış olup 2.200 metrelik ikinci etabın 4 pisti farklı zorluk derecelerinde hizmet vermektedir. 1.610 metrelik Karanlıkdere pisti ise %28’lik bir eğime sahiptir. Sarıkamışlıların ‘Çılgınlar Pisti’ olarak nitelendirdiği parkur ise sadece çok usta sporculara açıktır.

Pistlere ulaşım, saatte 3.000 kişi taşıma kapasiteli direkt drive, dış hava koşullarından koruyan rüzgârlıklı (bubble) özellikli yeni telesiyej sistemleri ile sağlanmaktadır. Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezinde mevcut dört tane telesiyejin yanı sıra yeni yapılan telesiyej sistemiyle telesiyej sayısı beş olmuştur. Her bölümü 4 kişi alan bilgisayar donanımlı telesiyejler, iki etapta sarıçam ormanları manzarası eşliğinde kayakçıları taşımaktadır. Oteller Bölgesinde ayrıca Erzincan-Erzurum-Kars Turizm Koridoru Projesi kapsamında sosyal tesisler yapılmıştır.

Turizm Merkezinde toplam 725 oda ve 1.548 yatak kapasiteli 16 adet turizm işletme belgeli tesis (bir adet 5 yıldız standardında, bir adet 4 yıldızlı, altı adet 3 yıldızlı, bir adet 2 yıldızlı, dört adet apart otel ve üç adette pansiyon) hizmet vermektedir.

Çam ormanlarının kuşattığı ilk etap pistinin eğimi az ve acemilere uygun nitelikte olup yapılan ışıklandırma sistemi sayesinde gece kaymak isteyenlere de açıktır. İkinci etap için yeniden telesiyej kullanılarak zirveye ulaşılıyor. Allahuekber ve Aladağ ile Sarıkamış yerleşimi manzaralı doruk noktasında, 4 pist seçeneği var. İlk etapta ve Karanlıkdere’de dinlenme molası için kafeler hizmet vermektedir.